2015 Animation Oscar Tracker

Cartoon Brew will regularly update this page with information about the contenders in the Oscar animation categories of the 88th annual Academy Awards, which will be held on February 28, 2016.
(updated May 22, 2015)

BEST ANIMATED FEATURE FILM

These films which have been (or will be) released in 2015 have generated positive buzz and reviews, some on the festival circuit and some in wide release. Whether all of them will be submitted for Academy qualification remains to be seen, but we consider them to be the strongest current contenders for the animated feature Academy Award. The films are listed alphabetically, and the list will be updated periodically.

  • Inside Out

    Directed by Pete Docter (Pixar)

  • Kahlil Gibran’s The Prophet

    Directed by Roger Allers (GKIDS)

  • Long Way North

    Directed by Rémi Chayé (Sacrebleu Production)

  • Minions

    Directed by Kyle Balda and Pierre Coffin (Illumination)

  • Mune

    Directed by Alexandre Heboyan and Benoît Philippon (Onyx Films/Mikros Image)

  • The Boy and the Beast

    Directed by Mamoru Hosoda (NTV/Studio Chizu)

  • The Boy and the World

    Directed by Alê Abreu (GKIDS/Filme de Papel)

  • The Good Dinosaur

    Directed by Pete Sohn (Pixar)

  • The Little Prince

    Directed by Mark Osborne (Onyx Films/Mikros Image)

  • The Peanuts Movie

    Directed by Steve Martino (Blue Sky Studios

  • Sarusuberi: Miss Hokusai

    Directed by Keiichi Hara (Production I.G)

  • Shaun the Sheep Movie

    Directed by Mark Burton and Richard Starzak (Aardman Animations)

  • When Marnie Was There

    Directed by Hiromasa Yonebayashi (Studio Ghibli

BEST ANIMATED SHORT FILM

There are numerous ways to qualify in the animated short category of the Oscar. One of the primary ways of doing so is to win specific awards at one of the Academy’s qualifying festivals (see PDF). The qualifying period to win an award at one of these festivals runs from October 1, 2014 through September 30, 2015.

  • Juan y la Nube

    Directed by Giovanni Maccelli (Spain)
    Qualified at Goya Award for Best Animated Short Film

  • Dissonance

    Directed by Till Nowak (Germany)
    Qualified at Aspen Shortsfest

  • Starlight

    Directed by Marisa Tontaveetong, Tamarind King, Yu Ueda, Shir Wen Sun (USA)
    Qualified at Atlanta Film Festival

  • German Shepherd

    Directed by Nils Bergendal (Sweden)
    Qualified at Cinequest Film Festival

  • Bear Story

    Directed by Gabriel Osorio (Chile)
    Qualified at Riverrun International Film Festival

  • World of Tomorrow

    Directed by Don Hertzfeldt (USA)
    Qualified at Sundance Film Festival and SXSW

  • Storm Hits Jacket

    Directed by Paul Cabon (France)
    Qualified at Sundance Film Festival

  • The Sense of Touch

    Directed by Jean-Charles Mbotti Malolo (France)
    Qualified at Stuttgart Festival of Animated Film

  • Pineapple Calamari

    Directed by Kasia Nalewajka (UK)
    Qualified at Sitges International Fantastic Film Festival

  • Between Times

    Directed by Ru Kuwahata, Max Porter (USA/Netherlands)
    Qualified at Austin Film Festival

  • The Pride of Strathmoor

    Directed by Einar Baldvin (USA)
    Qualified at Slamdance and Florida Film Festival