maviedecourgette maviedecourgette
AwardsFeature FilmShorts

‘My Life As a Courgette,’ ‘The Head Vanishes,’ ‘Stick Man’ Take Top Honors At Annecy 2016

Stop motion came up big at the Annecy International Animated Film Festival, which awarded its top feature prize, the Annecy Cristal, to My Life As a Courgette, the 66-minute Swiss/French co-production that takes a sensitive look at the lives of children living in an orphanage.

The Claude Barras-directed stop motion film (pictured above), which premiered as part of the directors’ fortnight program at Cannes last month, also took home the audience award for feature films. There are reports of an American distribution deal in the works.

On the shorts front, the French/Canadian co-pro The Head Vanishes by Franck Dion (Edmond Was a Donkey) won the Cristal prize. The other Cristal prizes were awarded to Stick Man by Jeroen Jaspaer and Daniel Snaddon (TV production), New York Times’ “Modern Love – A Kiss, Deferred” by Nicholas van der Kolk (commissioned film), and Wiep Teeuwisse’s Depart at 22 (graduation film). In addition to the film awards, Annecy presented an honorary Cristal for lifetime achievement to producer Didier Brunner (The Triplets of Belleville, The Secret of Kells, Ernest & Celestine, Kirikou and the Sorceress).

Besides Courgette, the other films that managed to win two awards apiece were Blind Vaysha by Theodore Ushev (Canada), Moms on Fire by Joanna Rytel (Sweden), and Peripheria by David Coquard-Dassault (France).

A complete list of winners is below:

ANNECY 2016 WINNERS

FEATURE FILMS

Audience Award

  • Ma vie de Courgette (My Life As a Courgette)
    Claude Barras (Blue Spirit Productions/Rita Productions/Gebeka Films, France/Switzerland)

Jury Distinction

  • La Jeune Fille sans mains (The Girl Without Hands
    Sébastien Laudenbach (Les Films Sauvages/Pelleas Films, France)

Cristal for a Feature Film

  • Ma vie de Courgette (My Life As a Courgette)
    Claude Barras (Blue Spirit Productions/Rita Productions/Gebeka Films, France/Switzerland)

SHORT FILMS

Audience Award

  • Peripheria
    David Coquard-Dassault (Autour de Minuit/Schmuby Productions, France)

Jury Distinction

  • Moms on Fire
    Joanna Rytel (Altofilm AB, Sweden)

“Jean-Luc Xiberras” Award for a First Film

  • ‘n Gewone blou Maandagoggend (An Ordinary Blue Monday Morning)
    Naomi Van Niekerk (Nita Cronje, South Africa)

Jury Award

  • Blind Vaysha
    Theodore Ushev (National Film Board of Canada, Canada)

Cristal for a Short Film

  • Une tête disparaît (The Head Vanishes)
    Franck Dion (Papy3D Productions/National Film Board of Canada, France/Canada)


TV AND COMMISSIONED FILMS

Commissioned films—Jury Award

  • Awesome Beetle’s Colors
    Indra Sproge (Infinity Box, Latvia)

Commissioned films—Cristal for a Commissioned Film

  • The New York Times “Modern Love – A Kiss, Deferred”
    Nicholas van der Kolk (Moth Collective, U.K.)

TV Films—Jury Award for a TV Series

  • Lili “Lili Loves Food”
    Siri Melchior (Dansk Tegnefilm 2APS, Denmark/U.K.

TV Films—Jury Award for a TV Special

  • La Rentrée des classes
    Stéphane Aubier, Vincent Patar (Panique/Autour de Minuit/Beast Animation, Belgium/France)

TV Films—Cristal for a TV Production

  • Stick Man
    Jeroen Jaspaert, Daniel Snaddon (Magic Light Pictures, U.K.)

GRADUATION FILMS

Jury Distinction

  • Frankfurter Str. 99a
    Evgenia Gostrer (School of Art and Design Kassel, Germany)

Jury Award

  • Balcony
    David Dell’Edera (Umbrella Studio/Budapest Metropolitan University, Hungary)

Cristal for a Graduation Film

  • Depart at 22
    Wiep Teeuwisse (HKU University of the Arts Utrecht, Netherlands)


ANIMATION “OFF-LIMITS”

Jury Distinction

  • The Reflection of Power
    Mihai Grecu (Bathysphere Productions, France/Romania)

“Off-Limits” Award

  • 4min15 in the Developer
    Moïa Jobin-Paré (Canada)

OTHER AWARDS

Festivals Connexion Jury Distinction – Région Auvergne-Rhône-Alpes

  • Moms on Fire
    Joanna Rytel (Altofilm AB, Sweden)

Festivals Connexion Award – Région Auvergne-Rhône-Alpes

  • Decorado
    Alberto Vázquez (Uniko, Spain/France)

Junior Jury Award for a Graduation Film

  • The Alan Dimension
    Jac Clinch (NFTS—National Film & Television School, U.K.)

Junior Jury Award for a Short Film

  • Blind Vaysha
    Theodore Ushev (National Film Board of Canada, Canada)

FIPRESCI Award

  • How Long, Not Long
    Michelle Kranot, Uri Kranot (Dansk Tegnefilm 2 APS/The Animation Workshop,Denmark)

André-Martin Award for a 2015 French Feature Film

  • Adama
    Simon Rouby (Naia Productions/Pipangaï Production, France)

André-Martin Award for a French Short Film

  • Peripheria
    David Coquard-Dassault (Autour de Minuit/Schmuby Productions, France)

Gan Foundation Award for Distribution

  • White Fang
    Alexandre Espigares (Superprod/Once Upon/Big Beach, France/Luxembourg)

Best Original Music Award for a Short Film, sponsored by the SACEM

  • Beast!
    Pieter Coudyzer (S.O.I.L., Belgium

“CANAL Creative Aid” Award for a Short Film

  • 3/4 Oz.
    Pierre Grillère, Romain Peyronnet (EMCA—Ecole des Métiers du Cinéma d’Animation, France)
  • Callum

    Stick Man was really good.

  • Marc Hendry

    from what I’ve heard & read, Didier Brunner has been a key figure in the current ‘golden age’ of European feature animation. Glad to see him get some recognition

  • Bernie Bunuan

    It’s good to see more stop-motion being made. A lot of 3D features lack its materiality.